"Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer"

Manikür

Manikür Nedir? Neden Yaptırılır?

Manikür, el tırnaklarının sağlıklı, hijyenik ve estetik olması için yaptırabileceğin bir bakımdır. Günlük hayatımızda her işimizde kullandığımız ellerimiz pek çok yüzeyle, hava koşuluyla temas ettiği için hızlıca yıpranabilir. Her ne kadar ellerini yıkasan, dezenfekte etsen veya kremlesen de özenli bir bakıma ihtiyacın olacaktır. Detaylı şekilde el ve tırnak bakımının yapıldığı manikür işlemi de pek çok noktada ellerini sağlıklı tutman için gereklidir. Bu hem bakımlı hem de sağlıklı el ve tırnak görünümü için bir uzmandan destek alman önemlidir.

manikür-nedir-pedikür-nedir

Manikür Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle el tırnakları temizlenir. Üzerinde varsa oje kalıntıları silinir ve tırnaklar kurutulur. Ardından ılık suda bekletilerek tırnak ve ellerin yumuşaması beklenir. Manikür makası ile uzamış olan tırnak etleri, cilde zarar vermeden alınır. Temizlenen etlerden sonra isteğe göre tırnaklar törpü ile kısaltılır veya şekillendirilir.

manikür-nedir-pedikür-nedir

Temizliği gerçekleşmiş olan tırnaklar, bakıma hazırdır! Tırnakları besleyen, kırılmasını önleyen bakım yağları sürülür. Ölü dokudan temizlenen fazlalıklar da geriye doğru itilerek tırnak sadeleştirilir. Son adımda da bakımı yapılan eller masaj yapılarak rahatlatılır. Bunun ardından isteğe bağlı olarak estetik uygulamalar yapılabilir.

manikür-nedir-pedikür-nedir

Manikür Çeşitleri Nelerdir?

El ve tırnak bakımının yapıldığı klasik manikürünün yanı sıra başka özel bakım çeşitleri de vardır. Yazımızdan detaylı bilgiyi edinerek ihtiyacın olan veya istediğin çeşit uygulamaya yönelebilirsin.

Spa Manikürü

Cildinin ve tırnaklarının ihtiyacına göre detox, sakinleştirici, yenileyici farklı bakımlar kullanılır. Tırnaklarının kırılmasını engelleyecek, soğuğu karşı sağlamlaştırabilecek, sağlıklı uzamasını sağlayacak besleyici ürünlerden faydalanılır.

manikür-nedir-pedikür-nedir

Sauna Manikürü

Adından da anlaşılacağı gibi sauna etkisinin tırnaklar üzerinde gerçekleştirilmesi adına eller sauna eldivenleri içinde bekletilir. Bu sayede başka işlemlere gereksinim duymadan yumuşayabilmiş olan el ve tırnaklar daha pratik bir şekilde temizlenebilir.

Sütlü Manikür

Besleyici yağlardan ve sütten oluşan bir süt banyosu içinde tırnaklar bekletilir. Burada bir yandan yumuşarken, bir yandan da cilt ve tırnaklar gözenekleri üzerinden beslenebilirler.

French Manikürü

Günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkan manikür bakımlarından biri French’tir. Fransız ekolünden bizim estetik anlayışımıza da kazandırılmış olan bu manikür çeşidi, günümüzde pek çok farklı renk çeşitleriyle uygulanıyor olsa da klasik tasarımı küt şekilde törpülenen ve parlatılan tırnakların üstüne beyaz bir şerit oje sürülmesi şeklindedir.

manikür-nedir-pedikür-nedir

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir