"Herkes Kalbinin Ekmeğini Yer"

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Nedir?

Bilindiği üzere vücuttaki istanmeyen tüylerin alınması ve yok edilmesi için yapılan yöntemlere genel olarak epilasyon adı verilir. Bu da aslında başlı başına iğneli epilasyon nedir sorusunu yanıtlamaya yetiyor. Buradan yola çıkıldığında iğneli epilasyonun ince ve steril iğneler aracılığıyla kıl köklerine girildiği bir epilasyon yöntemi olduğu kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Ancak tabii ki işlem bununla bitmiyor. En etkili epilasyon türü olarak niteleyebileceğimiz iğneli epilasyon uygulaması, lazer epilasyonun dahi etkili olamadığı ince tüyler, açık renkli tüyler ve beyaz tüylerde dahi etkili olabiliyor. Zaten bu yönüyle iğneli epilasyonun genellikle diğer epilasyon yöntemlerine başvurduğu halde istediği sonucu alamayanlar ve daha etkili bir sonuç isteyenler için son derece ideal bir seçenek oluşturduğu iddia edilebilir.

İğneli Epilasyon İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüze uygulanan iğneli epilasyon işlemi

Profesyonel ve güvenilir bir güzellik merkezinde uygulanması kritik derecede önem taşıyan iğneli epilasyon işlemi, kişiye özel steril iğneler aracılığıyla kıl folikülüne girilerek akım verilmesi ve bu yolla kıl kökünün yakılması esasına dayanıyor. Kıl kökünün yakılması sonrasında ise özel bir epilasyon cımbızı ile kıllar pratik bir şekilde çekilebiliyor.

Her bir kıl için tek tek uygulanan bu işlem süresince uygulamanın en doğru şekilde yapılmış olması gerekiyor. Üstelik tahmin edebileceğiniz gibi iğneli epilasyonun uygulandığı ortamda hijyen de büyük bir önem taşıyor. Hijyen koşullarının sağlanmadığı merdiven altı yerlerde işlem sonrasında istenmeyen sonuçlar doğabileceği gibi iğneli epilasyonla ilgili beklentilerin de karşılıksız kalabilmesi söz konusu olabiliyor.

Doğru bir şekilde uygulandığında ise vücut kıllarından kurtulmak için en etkili yöntemin iğneli epilasyon olduğunu savunmak yanlış olmayacaktır. Modern teknolojilerin kullanıldığı iğneli epilasyonda istenen sonuca ulaşmada hiç şüphesiz ki uzman yeteneğinin de etkili bir faktör olduğunu söylemek gerekiyor. Dolayısıyla işinin ehli olduğundan emin olmadığınız kişilere iğneli epilasyon konusunda güvenmemenizi tavsiye ederiz.

İğneli Epilasyon İşlemi Ağrılı Mıdır?

Taburede oturan ve pürüzsüz bacaklarına kuş tüyü ile dokunan kadın

Uygulanma biçimi bakımından diğer birçok epilasyon yönteminden farklılaşan iğneli epilasyonda şiddetli bir ağrı veya acı olup olmadığı, belki de en çok merak edilen konulardan. İşlemin uygulanma aşamasında kıl folikülüne oldukça ince ve steril iğnelerin girdiği ve belli bir dozda elektrik akımı verildiği göz önünde bulundurulduğunda, iğneli epilasyonda herhangi bir hissiyat olmayacağını söylemek doğru olmayacaktır.

Kıl köklerinin yakılması ve kılların tek tek çekilmesi sürecinde bir miktar acı veya ağrı hissedilebileceğini mutlaka belirtmemiz gerekiyor. Fakat bu hissin acı eşiğine göre herkeste farklı olacağını da göz ardı etmemenizi öneririz. Buna göre, daha önce iğneli epilasyon işlemi sırasında çok fazla acı çektiğini veya hiçbir şey hissetmediğini belirtenlerin sizinle aynı acı eşiğine sahip olmadıklarının bilincinde olmanızda yarar var.

Öte yandan iğneli epilasyon işleminde hissedilen acı/ağrı şiddetinde kılların türü de önemli bir etkendir. Bu doğrultuda ince tüylerde daha hafif, ancak kalın tüylerde bir miktar daha fazla hissiyat olacağını öngörmek yanlış olmayacaktır. Tüm bunların sonucunda ise pürüzsüz bir cilt ve istediğiniz gibi tüysüz bir görünüm elde edeceğinizi düşündüğünüzde, yaşamanızın olası olduğu hissiyatın buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

İğneli Epilasyon İşlem Süresi Ne Kadardır?

Bacaklara uygunana iğneli epilasyon işlemi

İğneli epilasyon nedir, nasıl yapılır sorularına yanıt bulduğumuza göre artık işlemin ne kadar süreceği konusundaki merakınızı da giderebiliriz. İşlemin uygulanması anında hissedilen ağrının herkeste farklı olacağı gibi işlem süresi de aslında kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Çünkü iğneli epilasyon ince tüylere uygulanırken süreç daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Diğer yandan kalın tüylerde uygulama biraz daha uzun sürecektir. Dolayısıyla işlem süresinin tüylerinizin kalın veya ince olmasına göre farklılaşacağını söyleyebiliriz.

Buna benzer bir şekilde işlem süresi, iğneli epilasyonun uygulandığı yüzey genişliğine de bağlıdır. Sonuç olarak çene bölgesi ile bacaklardaki veya bikini bölgesi ile kollardaki sürecin aynı anda tamamlanmasını beklemenin pek de gerçekçi bir yaklaşım olmayacağını tahmin edersiniz.

Bunlara ek olarak, iğneli epilasyon ile beklediğiniz sonucu almak için kaç seans uygulanması gerektiği de yine sözünü ettiğimiz değişkenlere bağlı olarak farklılaşmaktadır. Dolayısıyla bu konuda en doğru yanıtı, iğneli epilasyon işlemi için tercih ettiğiniz güzellik merkezindeki uzmanların incelemeleri sonucunda vereceğini söylemek mümkün. Öte yandan ortalama 6 ay ila 1 yıl arasında iğneli epilasyon sonrasında istediğiniz sonuçları alabileceğinizi de söylemeden geçmeyelim.

İğneli Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

deniz kenarında kumsalda zıplayan kadının bacaklarının görüntüsü

İğneli epilasyon, vücut kıllarından kurtulmanın etkili bir yöntemi olduğu için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Ancak hamile kadınların, epilepsi hastalarının, açık yarası olan kişilerin ve çok hassas cilde sahip olanların iğneli epilasyon yaptırması sağlık açısından tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca regl döneminden önceki 2-3 gün içerisinde cilt yüzeyi oldukça hassas olacağından yine iğneli epilasyon uygulaması için bu birkaç günü tercih etmenin çok uygun olmadığını da belirtmiş olalım. Fakat iğneli epilasyonun bu özellikleri taşımayan yetişkinler için uygun bir epilasyon yöntemi olduğunu söylemek mümkün.

İğneli Epilasyon İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Palmiye ağacı gölgesinde duran ve yüzüne dokunan gözleri kapalı kadın

Tüm güzellik uygulamalarında olduğu gibi iğneli epilasyon sonrasında da cildinizdeki sonuçları görebilmeniz ve sağlığınızı koruyabilmeniz için geçerli olan birkaç kuraldan söz etmemiz gerekiyor. İşlem sonrasında cildiniz kendini onarmaya başlayacağı için ilk birkaç gün kızarıklık ve şişlik olabilir. Fakat bunun geçici olduğunu ve istediğiniz sonuçlar için sabırlı olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

İğneli epilasyon uygulaması sonrasında özellikle ilk 24 saat boyunca işlemin uygulandığı bölgeyi su ile temas ettirmemeniz gerekiyor. Ayrıca işlemden dolayı yeterince duyarlı hale gelen cildinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden de korumanızda yarar var. Bunun için mümkün olduğunda güneşe çıkmamaya özen göstermeli, eğer mecbursanız mutlaka güneş koruyucu ürünlerle cildinizi korumaya almalısınız.

Görüldüğü üzere iğneli epilasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken noktalar, aslında uygulaması oldukça kolay şeyler. Tüm bu süreç sona erdiğinde ise geriye yalnızca pürüzsüz hale gelen cildinizin keyfini sürmek kalıyor.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir